Allen County Fair 4H Winners
Created by rreker on 7/28/2013 2:38:09 PM


2013 Allen County Fair Winners – 4-H
Dairy Beef
Grand Champion Dairy Beef Steer
Beth Schaefer
Fort Wayne
Reserve Grand Champion Dairy Beef Steer
Landon Ternet
New Haven
Champion Holstein Dairy Beef Steer
Beth Schaefer
Fort Wayne
Reserve Holstein Dairy Beef Steer
Landon Ternet
New Haven
Champion Holstein Steer Light Weight
Garret Ternet
New Haven
Reserve Champion Calf Holstein Light Weight
Amelia Wellman
New Haven
Champion Holstein Steer Heavy Weight
Beth Schaefer
Fort Wayne
Reserve Champion Calf Holstein Medium Weight
Landon Ternet
New Haven
Champion Ayrshire Dairy Beef Steer
Julia Kuhn
Fort Wayne
Reserve Champion Ayrshire Dairy Beef Steer
David Kuhn
Fort Wayne
Champion Brown Swiss Dairy Beef Steer
Forrest Bonin
Fort Wayne
Reserve Champion Brown Swiss Dairy Beef Steer
Kevin Berning
Decatur
Champion Jersey Dairy Beef Steer
Rachel Hammond
Fort Wayne
Reserve Champion Jersey Dairy Beef Steer
Karlee Parker
Fort Wayne
Champion Milking Shorthorn Dairy Beef Steer
Jessica Lee
Fort Wayne
Dairy Beef Rate of Gain Champion
Chloe Buchanan
Leo
Dairy Beef Rate of Gain Champion
Beth Schaefer
Fort Wayne
Junior Dairy Beef Steer Showman
Autumn Smith
New Haven
Intermediate Dairy Beef Steer Showman
Landon Burch
Convoy
Senior Dairy Beef Steer Showman
Chloe Buchanan
Leo
Overall Dairy Beef Steer Showman
Beth Schaefer
Fort Wayne
Grand Champion Dairy Beef Calf
Beth Schaefer
Fort Wayne
Reserve Grand Champion Dairy Beef Calf
Bayley Hitzemann
Fort Wayne
Champion Holstein Dairy Beef Calf
Beth Schaefer
Fort Wayne
Reserve Champion Holstein Dairy Beef Calf
Bayley Hitzemann
Fort Wayne
Champion Holstein Calf Light Weight
Julia Kuhn
Fort Wayne
Reserve Champion Calf Holstein Light Weight
Elizabeth Kuhn
Fort Wayne
Champion Holstein Calf Medium Weight
Bayley Hitzemann
Fort Wayne
Reserve Champion Calf Holstein Medium Weight
Maddison Warner
Huntertown
Champion Holstein Calf Heavy Weight
Beth Schaefer
Fort Wayne
Reserve Champion Calf Holstein Medium Weight
Bayley Hitzemann
Fort Wayne
Champion Ayrshire Dairy Beef Calf
Jordan Turpchinoff
Fort Wayne
Reserve Champion Ayrshire Dairy Beef Calf
David Kuhn
Fort Wayne
Champion Brown Swiss Dairy Beef Calf
Shelby L. Smith
New Haven
Reserve Champion Brown Swiss Dairy Beef Calf
Karlee Parker
Fort Wayne
Champion Jersey Dairy Beef Calf
Lexy Turpchinoff
Fort Wayne
Reserve Champion Jersey Dairy Beef Calf
Jordan Turpchinoff
Fort Wayne
Champion Milking Shorthorn Dairy Beef Calf
Chloe Buchanan
Leo
Rate of Gain Dairy Beef Calf Champion
Bayley Hitzemann
Fort Wayne
Rate of Gain Dairy Beef Calf Reserve Champion
Beth Schaefer
Fort Wayne
Junior Showman Dairy Beef Calf
Autumn Smith
New Haven
Intermediate Showman Dairy Beef Calf
Bayley Hitzemann
Fort Wayne
Senior Showman Dairy Beef Calf
Hollie Warner
Huntertown
Overall Showman Dairy Beef Calf
Lane Lewis
Fort Wayne
Sheep Show
Grand Champion Ewe
Luke Lael
Fort Wayne
Reserve Grand Champion Ewe
Holli Warner
Huntertown
Grand Champion Market Lamb
Becca Oliver
Leo
Reserve Grand Champion Market Lamb
Lauren German
Fort Wayne
Heavy Weight Champion Wether
Becca Oliver
Leo
Medium Weight Champion Wether
Becca Oliver
Leo
Light Weight Champion Wether
Lauren German
Fort Wayne
Champion Pair of Lambs
Becca Oliver
Leo
Reserve Champion Pair of Lambs
Lauren German
Fort Wayne
Champion Commercial Ewe
Luke Lael
Fort Wayne
Champion Dorset Ewe
Madelyn Corson
Fort Wayne
Champion Hampshire Ewe
Madelyn Corson
Fort Wayne
Rate of Gain
Luke Lael
Fort Wayne
Junior Showmanship
Ella Warner
Huntertown
Intermediate Showmanship
Madelyn Corson
Fort Wayne
Senior Showmanship
Maddison Warner
Churubusco
Overall Showmanship
Lauren German
Fort Wayne
Rabbit Production Show
6 Class Rabbit
Grand Champion
Connor Scheumann
Hoagland
6 Class Rabbit
Reserve Grand Champion
Kayla Metzger
Fort Wayne
4 Class Rabbit
Grand Champion
Breinne Mudrack
Fort Wayne
4 Class Rabbit
Reserve Grand Champion
Tanner Wentland
Churubusco
Meat Pen
Champion
Lane Lewis
Fort Wayne
Meat Pen
Reserve Champion
Breinne Mudrack
Fort Wayne
Single Fryer
Champion
Aleece Geiger
Columbia City
Single Fryer
Reserve Champion
Breinne Mudrack
Fort Wayne
Roaster
Champion
Madilyn Malcolm
Garrett
Roaster
Reserve Champion
Maranda Malcolm
Garrett
Stewer
Champion
Tayler Kern
Leo
Stewer
Reserve Champion
Micah Malcolm
Garrett
Best in Show
Connor Scheumann
Hoagland
Breed Winners
Mini Lop
Champion
Madeline Ahlersmeyer
Fort Wayne
Mini Lop
Reserve Champion
Ashley Hoopengardner
Churubusco
American Fuzzy Lop
Champion
Samantha Hand
Fort Wayne
American Fuzzy Lop
Reserve Champion
Erin Ryan
Fort Wayne
English Angora
Champion
Zachary Hand
Leo
English Angora
Reserve Champion
Samantha Hand
Leo
Silver Fox
Champion
Tanner Wentland
Churubusco
Silver Fox
Reserve Champion
Tanner Wentland
Churubusco
California White
Champion
Micah Malcolm
Garrett
California White
Reserve Champion
Bethany Malcolm
Butler
Thrianta
Champion
CJ Wood
Woodburn
Thrianta
Reserve Champion
Madeline Ahlersmeyer
Fort Wayne
Standard Chilchilla
Champion
Connor Rekeweg
Woodburn
Standard Chilchilla
Reserve Champion
Connor Rekeweg
Woodburn
Champagne d’Argent
Champion
Madilyn Malcolm
Garrett
Crème D’Argent
Champion
Dylan Sible
Churubusco
Dutch
Champion
Haley Hand
Fort Wayne
Dutch
Reserve Champion
Maranda Malcolm
Garrett
Mini Rex
Champion
Breinne Mudrack
Fort Wayne
Mini Rex
Reserve Champion
Zachary Hand
Leo
Dwarf Hotot
Champion
Jacob Chaffee
Huntertown
Dwarf Hotot
Reserve Champion
Philip Chaffee
Huntertown
English Spot
Champion
Dylan Sible
Churubusco
English Spot
Reserve Champion
Samantha Malcolm
Leo
Tan
Champion
Samantha Malcolm
Leo
Tan
Reserve Champion
Connor Rekeweg
Woodburn
Flemish Giant
Champion
Emily Wentland
Churubusco
Florida White
Champion
Madilyn Malcolm
Garrett
Havana
Champion
Grant Hood
Hoagland
Havana
Reserve Champion
Corey Flesher
Fort Wayne
Silver Martin
Champion
Madilyn Malcolm
Garrett
Holland Lop
Champion
Tanner Wentland
Churubusco
Holland Lop
Reserve Champion
Emily Wentland
Churubusco
Lilac
Champion
Nathan Sible
Churubusco
Mini Satin
Champion
Madeline Ahlersmeyer
Fort Wayne
Mini Satin
Reserve Champion
Samantha Malcolm
Leo
New Zealand
Champion
Connor Scheumann
Hoagland
New Zealand
Reserve Champion
Breinne Mudrack
Fort Wayne
Polish
Champion
Amber Hoopengardneer
Churubusco
Polish
Reserve Champion
Philip Chaffee
Huntertown
Rex
Champion
Toby Smith
Grabill
Rex
Reserve Champion
Shelby Smith
Grabill
Satin
Champion
Kayla Metzger
Fort Wayne
Satin
Reserve Champion
Kayla Metzger
Fort Wayne
Netherland Dwarf
Champion
Ashley Hoopengardner
Churubusco
Netherland Dwarf
Reserve Champion
Ashley Hoopengardner
Churubusco
Rabbit Ambassador
Junior
Erin Sheets
Fort Wayne
Leaders Special Award
Amber Hoopengardner
Churubusco
Beef
Grand Champion Market Beef
Caylee Knafel
Huntertown
Reserve Grand Champion Market Beef
Ethan Beaupre
Churubusco
Grand Champion Female
Kallie Knott
Garrett
Reserve Grand Champion Market Beef
Carly Kenseth
Huntertown
Grand Champion Junior Heifer
Lane Lewis
Fort Wayne
Reserve Grand Champion Junior Heifer
Sarah Kleine
Monroeville
Grand Champion Beef Feeder Calf
Kallie Knott
Garrett
Reserve Grand Champion Beef Feeder Calf
Lane Lewis
Fort Wayne
Crossbred Champion Steer
Ryan Kleine
Monroeville
Crossbred Reserve Champion Steer
Aleece Geiger
Columbia City
Maine Anjou Champion Steer
Caylee Knafel
Huntertown
Angus Champion Heifer
Kallie Knott
Garrett
Chianna Champion Heifer
Bethany Malcolm
Butler
Hereford Champion Heifer
Carly Kenseth
Huntertown
Junior Heifer Champion
Lane Lewis
Fort Wayne
Junior Heifer Reserve Champion
Sarah Kleine
Monroeville
Junior Beef Showman
Ethan Beaupre
Churubusco
Intermediate Beef Showman
Ryan Kleine
Monroeville
Senior Beef Showman
Caylee Knafel
Huntertown
Overall Beef Showman
Kallie Knott
Garrett
Rate of Gain 1stplace
Ethan Beaupre
Churubusco
Meat Goat Show
Junior Doe Champion 0-3 Months
Chase Callow
Spencerville
Junior Doe Reserve Champion 0-3 Months
Chase Callow
Spencerville
Junior Doe Champion 3-6 months
Lane Lewis
Fort Wayne
Junior Doe Reserve Champion 3-6 months
Aleece Geiger
Columbia City
Junior Doe Champion 6-9 months
Jennifer Dowler
Hoagland
Grand Champion Junior Doe
Lane Lewis
Fort Wayne
Reserve Grand Champion Junior Doe
Aleece Geiger
Columbia City
Yearling Doe Champion 12-16 months
Torie Moore
Woodburn
Yearling Doe Reserve Champion 12-16 months
Lane Lewis
Fort Wayne
Yearling Doe Champion 16-20 months
Jennifer Dowler
Hoagland
Yearling Doe Reserve Champion 16-20 months
Madison Grime
Fort Wayne
Yearling Doe 20-24 Months Champion
Tanner Wentland
Churubusco
Yearling Dow 20-24 Months Reserve Champion
Emily Wentland
Churubusco
Grand Champion Yearling Doe
Jennifer Dowler
Hoagland
Reserve Grand Champion Yearling Doe
Madison Grime
Fort Wayne
Senior Doe Champion 24-30 Months
Breinne Mudrack
Fort Wayne
Senior Doe Reserve Champion 24-30 Months
Bethany Malcolm
Butler
Senior Doe Champion 30-36 Months
Jennifer Dowler
Hoagland
Senior Doe Champion 30-36 Months
Jennifer Dowler
Hoagland
Senior Doe Champion over 36 months
Landin Burch
Convoy
Senior Doe Reserve Champion over 36 months
Breinne Mudrack
Fort Wayne
Grand Champion Senior Doe
Jennifer Dowler
Hoagland
Reserve Grand Champion Senior Doe
Jennifer Dowler
Hoagland
Lightweight Dairy Wether Champion
Parker Bonin
Fort Wayne
Lightweight Dairy Wether Reserve Champion
Erin Ryan
Fort Wayne
Middle weight Dairy Wether Champion
Morgan Schaefer
Fort Wayne
Middle Weight Dairy Wether Reserve Champion
Connor Scheumann
Hoagland
Heavy Weight Dairy Wether Champion
Carly Kenseth
Huntertown
Heavy Weight Dairy Wether Reserve Champion
Grant Hood
Hoagland
Grand Champion Dairy Wether
Carly Kenseth
Huntertown
Reserve Grand Champion Dairy Wether
Morgan Schaefer
Fort Wayne
Champion Rate of Gain Dairy Wether
Carly Kenseth
Huntertown
Reserve Champion Rate of Gain Dairy Wether
Carly Kenseth
Huntertown
Lightweight Meat Wether Champion
Tim Jordan
Huntertown
Lightweight Meat Wether Reserve Champion
Amber Dunten
Churubusco
Medium Weight Meat Wether Champion
Lane Lewis
Fort Wayne
Medium Weight Meat Wether Reserve Champion
Toby Smith
Grbaill
Heavyweight Meat Wether Champion
Lane Lewis
Fort Wayne
Heavyweight Meat Wether Reserve Champion
Micah Malcolm
Garrett
Grand Champion Meat Wether
Lane Lewis
Fort Wayne
Reserve Grand Champion Meat Wether
Lane Lewis
Fort Wayne
Champion Rate of Gain Meat Wether
Micah Malcolm
Garrett
Reserve Champion Rate of Gain Meat Wether
Carly Kenseth
Huntertown
Meat Goat Mother/Daughter Champion
Emily Wentland
Churubusco
Meat Goat Mother/Daughter Reserve Champion
Landin Burch
Convoy
Meat Goat Produce of Dam Champion
Jennifer Dowler
Hoagland
Meat Goat
Produce of Dam Reserve Champion
Chase Callow
Spencerville
Meat Goat Get of Sire Champion
Jennifer Dowler
Hoagland
Meat Goat Get of Sire Reserve Champion
Landin Burch
Convoy
Pygmy Junior Doe 6-12 Months Champion
Harley McLemore
Monroeville
Pygmy Senior Doe 2-3 Years Champion
Torie Moore
Woodburn
Pygmy Senior Doe over 3 years Champion
Chase Callow
Spencerville
Champion Pygmy Doe
Chase Callow
Spencerville
Reserve Champion Pygmy Doe
Harley McLemore
Monroeville
Pygmy Wether Champion
Harley McLemore
Monroeville
Pygmy Wether Reserve Champion
Courteney McLemore
Monroeville
Senior Meat Goat Showmanship
Haley Zelt
Fort Wayne
Intermediate Meat Goat Showmanship
Miranda Dunten
Churubusco
Junior Meat Goat Showmanship
Micah Hockemeyer
Hoagland
Overall Meat Goat Showmanship
Lane Lewis
Fort Wayne
Goat Posters
Level 1
Champion
Francie Dykstra
Spencerville
Level 1
Reserve Champion
Maggie Dykstra
Spencerville
Level 2
Champion
Ellie Dykstra
Spencerville
Level 2
Reserve Champion
Shelby V. Smith
Grabill
Level 2
Honor Class
Addie Sieber
Leo
Level 3
Champion
Rebecca Fansler
Fort Wayne
Level 3
Reserve Champion
Harley McLemore
Monroeville
Swine
Grand Champion Gilt
Spencer Malcolm
Huntertown
Reserve Grand Champion Gilt
Spencer Malcolm
Huntertown
Grand Champion Barrow
Reserve Grand Champion Barrow
Grand Champion Pair of Barrows
Reserve Grand Pair Champion of Barrows
Berkshire Champion Gilt
Philip Chaffee
Huntertown
Berkshire Reserve Champion Gilt
Lauren German
Fort Wayne
Chester White Champion Gilt
Lane Lewis
Fort Wayne
Chester White Reserve Champion Gilt
Samantha Conrad
Churubusco
Crossbred Champion Gilt
Spencer Malcolm
Huntertown
Crossbred Reserve Champion Gilt
Spencer Malcolm
Huntertown
Duroc Champion Gilt
Micah Malcolm
Garrett
Duroc Reserve Champion Gilt
Caylee Knafel
Huntertown
Hampshire Champion Gilt
Cara Debolt
Churubusco
Hampshire Reserve Champion Gilt
Emma Kern
Leo
Hereford Champion Gilt
Lex Chaffee
Huntertown
Landrace Champion Gilt
Rebekah Huelsenbeck
Avilla
Poland China Gilt Champion
Beth Schaefer
Fort Wayne
Poland China Reserve Champion
Maranda Malcolm
Garrett
Spot Champion Gilt
Maranda Malcolm
Garrett
Spot Reserve Champion Gilt
Whitney Bartkus
Huntertown
Tamworth Champion Gilt
Lex Chaffee
Huntertown
Tamworth Reserve Champion Gilt
Philip Chaffee
Huntertown
Yorkshire Champion Gilt
Becca Oliver
Leo
Yorkshire Reserve Champion Gilt
Madilyn Malcolm
Garrett
Berkshire Champion Barrow
Madilyn Malcolm
Garrett
Berkshire Reserve Champion Barrow
Ella Warner
Huntertown
Chester White Champion Barrow
Ashley Green
Churubusco
Chester White Reserve Champion Barrow
Lauren German
Fort Wayne
Crossbred Division 1 Weight Champion Barrow
Becca Oliver
Leo
Crossbred Division 1 Weight Reserve Champion Barrow
Ella Warner
Huntertown
Crossbred Division 2 Weight Champion Barrow
Becca Oliver
Leo
Crossbred Division 2 Weight Reserve Champion Barrow
Dylan Sible
Churubusco
Crossbred Division 3 Weight Champion Barrow
Spencer Malcolm
Huntertown
Crossbred Division 3 Weight Reserve Champion Barrow
Lauren German
Fort Wayne
Crossbred Division 4 Weight Champion Barrow
Micah Malcolm
Garrett
Crossbred Division 4 Weight Reserve Champion Barrow
Ashley Green
Churubusco
Crossbred Division 5 Weight Champion Barrow
Spencer Malcolm
Huntertown
Crossbred Division 5 Weight Reserve Champion Barrow
Dylan Sible
Churubusco
Crossbred Champion Barrow
Spencer Malcolm
Huntertown
Crossbred Reserve Champion Barrow
Lauren German
Fort Wayne
Duroc Champion Barrow
Becca Oliver
Leo
Duroc Reserve Champion Barrow
Samantha Conrad
Churubuso
Hampshire Champion Barrow
Trevor Brown
Huntertown
Hampshire Reserve Champion Barrow
Holli Warner
Huntertown
Landrace Champion Barrow
Olivia Huelsenbeck
Avilla
Landrace Reserve Champion Barrow
Olivia Huelsenbeck
Avilla
Poland China Champion Barrow
Toby Smith
Grabill
Poland China Reserve Champion Barrow
Madilyn Malcolm
Garrette
Spotted Champion Barrow
Micah Malcolm
Garrett
Spotted Reserve Champion Barrow
Sarah Voors
Woodburn
Tamworth Champion Barrow
Lex Chaffee
Huntertown
Tamworth Reserve Champion Barrow
Josh Chaffee
Huntertown
Yorkshire Champion Barrow
Ashley Green
Churubusco
Yorkshire Reserve Champion Barrow
Shawn Ryan
Fort Wayne
Rookie Showmanship
Samantha Conrad
Churubusco
Junior Showmanship
Cameron Hille
Fort Wayne
Intermediate Showmanship
Maddie Warner
Huntertown
Senior Showmanship
Lauren German
Fort Wayne
Overall Swine Showmanship
Spencer Malcolm
Huntertown
Goat Performance Classes
Harness Goat Champion
Vahn Shannon
Fort Wayne
Harness Goat Reserve Champion
Monica Shannon
Fort Wayne
Pack Goat Champion
Vahn Shannon
Fort Wayne
Pack Goat Reserve Champion
Lexy Turpchinoff
Fort Wayne